BoryTucholskie.com

Zobacz co ciekawego możesz zobaczyć w Borach Tucholskich

Bory Tucholskie, to jeden z największych kompleksów leśnych w Polsce. Obejmują one ponad 250 tysięcy hektarów powierzchni leśnej. Rozległe lasy, malownicze jeziora, mnogość zwierząt, stwarzają  idealne warunki dla osób, które oczekują wypoczynku w miejscu spokojnym i blisko natury. Warto również wspomnieć o tym, w jak atrakcyjnym położeniu się one znajdują. Jeśli kogoś znuży obcowanie z naturą, może pojechać nad morze – do Gdańska jest jakieś 60 kilometrów, a więc 45 minut samochodem. Można również pojechać na tereny Puszczy Koszalińskiej, atrakcji więc na pewno nie zabraknie. Teren ten, to Park Narodowy, który utworzono w 1996 roku w celu ochrony niepowtarzalnego oligotroficznego krajobrazu sandrowego, niepowtarzalnego na terenie Europy.
Bory Tucholskie to miejsce idealne zarówno na romantyczne wypady dla zakochanych, jak i  na rodzinne wycieczki z dziećmi. Łagodny klimat na pewno temu sprzyja. Cisza i spokój pozwalają zapomnieć chociaż na chwilę o problemach życia codziennego, dają wytchnienie. Osoby preferujące aktywny wypoczynek, również znajdą coś dla siebie. Umożliwią to liczne trasy piesze bądź rowerowe, spływy kajakowe, żeglarstwo śródlądowe czy jazda konna. Malownicze rejony to idealne miejsce dla fotografów a także możliwość stworzenia wspaniałej sesji plenerowej dla młodych małżeństw. Niewątpliwie największą zaletą Borów jest nieskazitelna natura, warto również wspomnieć o tym, że na terenie Rezerwatów znajdziemy takie gatunki roślin, które są uznawane za relikty, na przykład: zimoziół północny, wierzba lapońska, fiołek torfowy i inne. Ze zwierząt możemy wymienić chociażby jelenie, sarny, rysie, wilki, piżmaki, itd. Może to być więc okazja do tego, aby z bliska przyjrzeć się zwierzętom w ich naturalnym środowisku.
Najciekawszymi miejscami znajdującymi się na terenie Borów Tucholskich poza Rezerwatami Przyrody są: akwedukt w Fojutowie i kręgi kamienne w Odrach. Są one „DOWODEM” na to, jak wyglądała przeszłość Polski. Akwedukt jest największą budowlą tego typu w Polsce i nawiązuje do idei wodociągów rzymskich. Kręgi kamienne są pozostałością cmentarzyska powstałego prawdopodobnie między I i II wiekiem n. e. Znajdują się tam również kurhany, a w nich odkryto ponad 600 grobów. Obszar ten to nie tylko malownicze krajobrazy, ale również miejsca ciekawe pod względem historycznym i architektonicznym.
Warto zauważyć, że Bory Tucholskie coraz lepiej się promują i stawiają na agroturystykę. Do dyspozycji turystów są więc prywatne kwatery, domki letniskowe, jak i ekskluzywne apartamenty. W zależności od zasobności portfela, każdy może znaleźć tam coś dla siebie.