BoryTucholskie.com

Bory Tucholskie w przewodnikach

Bory Tucholskie to magiczne miejsce, nic więc dziwnego, że coraz więcej książek i przewodników umieszcza tam informacje o tym miejscu. Region ten zaczął się intensywnie rozwijać u schyłku XIX wieku. Powstawały wtedy pierwsze zajazdy przeznaczone dla letników w miejscach atrakcyjnych pod względem krajobrazu. Niedługo potem pojawiły się pierwsze przewodniki turystyczne opisujące ten obszar. Jednym z nich był wydany w 1922 roku Przewodnik po Borach Tucholskich z 7 mapami autorstwa Kazimierza Karasiewicza. Publikacja ta przyczyniła się do zwiększenia przyjezdnych w tamte rejony.

Warto zauważyć, że literatura powstająca na ten temat jest podzielona na dwa różne rodzaje: pierwsze, to typowe przewodniki, zamieszczające mapki i przydatne informacje. Druga – albumy, prezentujące poprzez fotografie, jak piękne jest to miejsce. Obecnie, część przewodników powstało dzięki staraniom Parku Narodowego Bory Tucholskie. Wśród nich znajdziemy między innymi: Park Narodowy „Bory Tucholskie” i okolice. Przewodnik turystyczny; Park Narodowy „Bory Tucholskie” szlakiem jezior; Piła Młyn; Łąki Józefowskie; Wokół jeziora lobeliowego Wielkie Gacno; Botaniczna ścieżka dydaktyczna i inne. Publikacje te zawierają mapki, trasy piesze, rowerowe i zdjęcia.  Inne wydawnictwa również mają przewodniki w swojej ofercie, warto wymienić kilka tytułów: Na szlakach Borów Tucholskich; Bory Tucholskie. Mapa turystyczna; Bory Tucholskie – turystyczny przewodnik rowerowy; Kamienne kręgi Gotów; Poznaj Park Narodowy „Bory Tucholskie” i wiele innych. Wydawnictwa oferują również publikacje dla dzieci, w 2001 roku wydawnictwo REGION w Gdyni wydrukowało Legendy Borów Tucholskich.
\r\nZ albumów możemy wymienić chociażby publikację Cuda Polski, 100 cudów natury w Polsce oba wydawnictwa Publicat i wiele innych. Warto wspomnieć publikację Włodzimierza Bukowskiego Poznaj Bory fotografując, która zawiera przydatne informacje i wskazówki dla amatorów fotografii. Bukowski stara się przekazać wiedzę o tym co zrobić, aby nasze zdjęcia były jak najlepsze i  jak fotografować krajobrazy Borów Tucholskich.

redakcja@borytucholskie.com