Pieszo, rowerem lub kajakiem przez Bory Jeden z największych obszarów leśnych, jakim są Bory Tucholskie, oferuje wiele atrakcji przyjeżdżającym tam turystom. Wpływa na to nie tylko atrakcyjne położenie, sposobność pojechania nad morze, ale przede wszystkim możliwość obcowania z naturą. Bory można poznawać na wiele sposobów. Pewne jest to, że każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Na obszarze tym wyznaczono wiele tras pieszych, rowerowych i kajakowych a każde z nich, niezależnie od preferencji turystów gwarantują piękne widoki. Jest to niewątpliwie rekompensata tego, że na obszarze tym nie ma zbyt wielu zabytków architektonicznych. Bory Tucholskie to królestwo natury, roślin i zwierząt, prezentujących wiele fascynujących okazów. Szlaki rowerowe jakie tam znajdziemy to czarny i niebieski, odpowiednio o długości 115 i 165 kilometrów.
Szlaki piesze podzielono na czarny, niebieski, czerwony i żółty, który jest łącznikiem szlaku niebieskiego z czerwonym i zielonym. Ich łączna długość to około 47 kilometrów. Ponieważ rzeka Brda przepływająca przez te niezwykłe tereny ma długość 239 kilometrów można również korzystać z ofert spływów kajakowych jednodniowych lub z wycieczek trwających nawet kilkanaście dni. Trasy piesze i rowerowe mają swoje nazwy. Poszczególne z nich to: szlak Brdy (Konarzyny – Bydgoszcz), szlak Cisów Staropolskich (Błądzim – Tleń), szlak im. Bartłomieja Nowodworskiego (Plaskosz – Cekcyn), szlak im. dr K. Karasiewicza (Tuchola – Woziwoda), szlak im. gen. Jakuba Komierowskiego (Pruszcz – Sępólno Krajeńskie), szlak im. Leona Wyczółkowskiego (Pruszcz – Osowa Góra), szlak Jezior Koronowskich (Wudzyn – Stronnie), szlak Kasztelański (Nogawica – Rytel), szlak Kazimierza Sulisławskiego (Cekcyn – Lniano), szlak Partyzantów AK (Czersk Świecki – Szlachta), szlak Pawła Gackowskiego (Bysław – Błądzim), szlak Stu z Nieba (Szlachta – Warlubie), szlak Turystów Klubu Wszędołazy (Cekcyn –Tleń), szlak Uroczysko Brdy (Tuchola – Piekiełko), szlak Wielkiego Kanału Brdy (Legbąd – Rytel), szlak łącznikowy (Piła – Nogawica).
Wędrując lub przejeżdżając przez te szlaki nadarza się okazja, aby podziwiać wiele gatunków zwierząt, pomników przyrody i zabytków architektonicznych. Na szlaku cisów mamy okazję zobaczyć około 3600 gatunków tych niezwykłych drzew gdzie najstarsze, nazwane „Chrobry” ma około 600-700 lat. Chojnice to miejscowość, w której zobaczyć można fragmenty średniowiecznych murów obronnych, gotycki kościół Ścięcia św. Jana Chrzciciela, Muzeum Historyczno-Etnograficzne i inne ciekawe zabytki. W Fojutowie możemy zobaczyć akwedukt, bardzo rzadko budowle tego typu spotykamy w Polsce, warto więc odwiedzić to miejsce. Szlaki są tak wyznaczane, aby na każdej trasie zobaczyć coś niezwykłego i miłego dla oka. Część ścieżek oprócz pięknych widoków ma dodatkowe funkcje. Są to ścieżki dydaktyczne, które mogą pomagać nauczycielom bądź rodzicom, którzy chcą nauczyć czegoś dzieci. Na takich trasach można poznać metody w jaki sposób ochraniać niektóre zwierzęta, jakie na tych terenach występują relikty roślinne, można podziwiać pomniki przyrody i wiele innych. W Charzykowach, przy siedzibie Parku Narodowego „Bory Tucholskie” dodatkowo utworzono botaniczną ścieżkę dydaktyczną, po której swobodnie mogą poruszać się osoby niepełnosprawne. Na powierzchni około 0,5 hektara zasadzono najważniejsze gatunki występujące na tym obszarze. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które przyjeżdżają do Borów na krótki czas lub jeśli jest to przystanek w dalszej podróży. Ta krótka trasa umożliwia poznanie wielu ważnych gatunków i nie wymaga dużo wolnego czasu.
redakcja@borytucholskie.com